Menu:

Koberce a běhouny

Jednou ze základních podlahových krytin prakticky ve všech možných prostorách jsou bezesporu koberce. Mnohdy se také v některých místech objevují běhouny. Ty jsou charakteristické zejména pro chodby a místnosti, jež fungují spíše jako průchozí než jako klasické obytné místnosti. Volba běhounů je ovšem stejně ryze na konkrétním člověku. Klidně si je v případě, že se mu budou líbit, může pořídit i do ostatních prostor, jako jsou například obývací pokoje.

 Koberce a běhouny

 Koberce a běhouny patří stoprocentně mezi podlahové krytiny. Když bychom je měli přesněji zařadit, tak jde o podlahové krytiny, které se nacházejí přímo na samotné podlaze a pokrývají její buď značnou část, anebo pouze jen její menší části. Záleží na konkrétním uživateli interiérů, kterou z variant koberců vlastně zvolí. V původním slova smyslu se koberce vyráběly jako podlahové krytiny, které měly jakýsi permanentní charakter. Klidně se položily takovéto koberce přímo na podlahu a byly tam dlouhou dobu v podstatě až do svého naprostého opotřebování a zničení. Zhruba někdy od padesátých let začalo docházet k výrobě koberců, které sloužily k pokrytí celé plochy podlahy, ale byly snímatelné a hlavně poměrně slušně čistitelné.

V současné době lze v různých internetových anebo kamenných prodejnách najít celoplošné rolové koberce, které se prodávají v rozličných šířkách. Jakousi klasikou jsou bezesporu zejména šířky koberců o hodnotě šesti metrů. Nejstarší koberce se objevovaly již někdy ve 4. Až 5. Století před naším letopočtem. Stalo se tak v Pastyryku. Ten se nachází v Altajském údolí. Koberce odtamtud jsou velmi kvalitní a tradiční. Přízí, z nichž se koberce vyrábějí, je obrovské množství. Vybrat si mezi nimi není často vůbec jednoduché.

 Přehled vývoje koberců

 Pokud bychom si měli vzít klasické tkané koberce, tak těch se v současné době vyrábí stále méně. Situace je jednoznačně daná, jelikož právě tyto koberce jsou na výrobu poměrně pracné a sériově se vyrábět prostě dost dobře nedají. Když bychom se měli zmínit o jednotlivých materiálech, ze kterých jsou koberce a běhouny běžně vyráběny, tak zjistíme, že na předních pozicích se nachází pochopitelně bavlna a další umělé látky, které se používají na výrobu sériových koberců.

Skutečnost je ovšem taková, že lze sehnat klidně i koberce jiného ražení. Na mysli máme zejména koberce vyrobené třeba z kokosu anebo z juty. Tyto ryze přírodní materiály je možné bez problémů sehnat a nechat si takovéto koberce přímo vyrobit i na zakázku. Nejde sice většinou o levné koberce, ale kvalita se samozřejmě musí platit. Z juty a z kokosu se mnohdy také vyrábějí nejen koberce, ale třeba rohože nebo úplně jiné záležitosti, o kterých často spousta lidí ani neví. Jakousi výjimkou jsou v tomto ohledu gobelíny, které se vyrábějí z látek, jež jsou nezátěžové, a je pravděpodobné, že se jich vůbec nikdo nebude dotýkat.

 Moderní koberce u vás doma

 Každý chce mít interiér naprosto skvělý a není schopen si připustit, že by právě koberce měl být jedním z nosných bodů místnosti. Pokud si člověk koupí opravdu kvalitní a zajímavé koberce, zcela určitě nijak neprohloupí. Co se týká materiálů, ze kterých se koberce v současné době vyrábějí, tak na jedné z předních pozic jsou bezesporu umělé látky. Mezi ty řadíme hlavně polyamid čin polypropylen anebo jiné klasické umělé látky. Příze vyrobená z takovýchto látek je většinou kombinována ještě s dalšími přírodními materiály, mezi které řadíme nejčastěji bavlnu. Často jde o takzvanou staplovou přízi.

Údaje, které pocházejí ze Spojených států amerických, jasně hovoří o tom, že jak klasické celoplošné, tak i kusové koberce jsou vyrobeny z pouhého jednoho procenta přírodních materiálů. Ostatní části koberce jsou tvořeny ryze umělými látkami. Staplová příze je charakteristická svou velkou variabilitou. Není problém si zakoupit koberce různého ražení, a to jak barevného, tak i třeba vzorového. Záleží vyloženě na každém člověku, který koberec si vybere. Například mnohé koberce, jejichž základem je právě umělé vlákno, se barví přímo na konkrétní prodejně. Paleta barev je v tomto ohledu naprosto nepřeberná. Výběr se odvíjí pouze od vkusu a finančních možnostech konkrétního zákazníka.

 Zákrut kobercových přízí

 Určitě hodně diskutovanou záležitostí u mnohých koberců je také jejich zákrut. Stoprocentně bychom na něj neměli zapomínat, jelikož koberce se zákrutem, který je fixovaný takzvaným pářením, jsou mnohem více soudržné. Konečky příze se u takovýchto koberců nikterak nesukují a zůstávají ve tvaru, který je momentálně zapotřebí. Takovéto koberce jsou hodně dobré a je možné je najít prakticky v různých bytech rozličných velikostí. Co se týká místností, tak je úplně jedno, do kterých místností takovéto kvalitní koberce klademe. Pokud chcete žít bez koberců, pořiďte si do bytu plovoucí podlahy, které vám mohou nabídnout také jistý komfort.

05. 05. 2011