Menu:

Štítové kliky na dveře

Stavba domu či rekonstrukce bytu je záležitostí, kterou je třeba dopředu promyslet a detailně naplánovat. Už jen proto, že celkovou sumu můžeme splácet mnohdy až dalších dvacet nebo třicet let. Jakmile se pustíme do rekonstrukce, velmi rychle se nám před očima změní celkový ráz bytu. Na řadu pak přichází drobné detaily, které celkový dojem podtrhnou a přispějí na celkové atmosféře našeho bydlení. Jedním z takových detailů jsou i dveřní kliky. Na první pohled se jedná o vyloženou malichernost, která však velmi snadno může celkový dojem kazit. V dnešní době máme na výběr nepřeberné množství klik a nejrůznějších ozdobných kování a záleží pouze na našem vkusu, jaký typ z jakého materiálu si vybereme.

Můžeme si vybrat kliky, které prostě jen tak vystupují ze dveří. Na druhou stranu se můžeme podívat po klikách, které nejsou pouze samotným doplňkem, ale tvoří celkovou sestavu s takzvaným štítem. Jedná se zpravidla o kovový či plastový ovál, který je nahoře opatřen otvorem pro kliku a na straně spodní je klíčová dírka. Kliky tak dostávají typický tvar. Štít může být poté nejrůzněji vylisován a modifikován tak, aby působil ozdobně nebo naopak zcela jednoduše. Tyto sestavy se používají na dveře, které je třeba například zamykat. V rámci našich obydlí využívám spíše jednoduché kliky, které nepotřebují v rámci pokojů zámky.

V jiné kategorii jsou vstupní dveře do bytu, které je třeba opatřit pokud možno bezpečnostním kováním. Toto kování bude působit nejen příjemně na náš pocit bezpečí, ale je konstruován tak, aby zabránil případnému vloupání. Kromě bezpečnostního kování si můžeme také pořídit jiné mechanismy, které nám zajistí bezpečí a nenarušené soukromí. To je záležitost, kterou mnoho lidí podceňuje a řeší ji ve většině případů až v situaci, kdy se setkali s vloupáním či jiným pokusem o krádež jejich majetku. Bezpečnostní situace se nesmí v žádném případě podceňovat a je třeba vše řešit spíše preventivně.

26. 06. 2012